Toksyna botulinowa, powszechnie znana jako botoks, od lat budzi zainteresowanie osób, które pragną poprawić wygląd swojej twarzy. Nie każdy jednak wie, że to preparat, który służy nie tylko do redukcji zmarszczek mimicznych, lecz także leczenia innych problemów estetycznych i zdrowotnych. Okazuje się, że botoks przyczynia się do wygładzenia skóry, ale też przynosi ulgę w przypadku takich dolegliwości, jak nadpotliwość czy zgrzytanie zębami. Dowiedz się więcej na temat zastosowania toksyny botulinowej.
Botoks (toksyna botulinowa) – mechanizm działania
Botoks to nazwa preparatu stosowanego w medycynie estetycznej, którego głównym składnikiem jest toksyna botulinowa – substancja białkowa, produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. Mechanizm działania tego produktu polega na blokowaniu sygnałów nerwowych, które są przekazywane do mięśni. W normalnych warunkach neuroprzekaźnik, zwany acetylocholiną, przekazuje impuls z nerwu do mięśnia, czego efektem jest jego skurcz. Wprowadzenie botoksu do określonego mięśnia powoduje, że toksyna botulinowa łączy się z płytką nerwowo-mięśniową, blokując uwalnianie acetylocholiny. W rezultacie mięsień przestaje się kurczyć i dochodzi do jego tymczasowego paraliżu. Skóra nad takim mięśniem wygładza się, a zmarszczki stają się mniej widoczne lub całkowicie znikają. Nie trwa to jednak wiecznie, bo działanie botoksu widać przez kilka miesięcy, po czym ustępuje i mięśnie zaczynają pracować tak, jak przedtem.
Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej
Najbardziej znanym zastosowaniem botoksu w medycynie estetycznej jest zabieg na zmarszczki mimiczne, czyli np. kurze łapki w kącikach oczu, zmarszczki poprzeczne czoła czy lwią zmarszczkę między brwiami. Dzięki precyzyjnemu podaniu niewielkiej ilości toksyny botulinowej możliwe jest wygładzenie skóry i nadanie jej młodszego wyglądu, który utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Jednak botoks to nie tylko sposób na zmarszczki. Stosuje się go również w celu leczenia bruksizmu, czyli mimowolnego zgrzytania zębami. Przyczyną tej dolegliwości jest nadmierne napięcie mięśni żuchwy, które może powodować ból oraz uszkodzenie zębów. Toksyna botulinowa pozwala na rozluźnienie tych mięśni, przynosząc Pacjentom wielomiesięczną ulgę. Kolejnym zastosowaniem botoksu jest leczenie nadpotliwości. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej w okolice gruczołów potowych, np. w obrębie pach, dłoni czy stóp, blokuje wydzielanie potu. Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka miesięcy, poprawiając komfort życia pacjentów zmagających się z nadmierną potliwością.
Zabieg z użyciem botoksu trwa zazwyczaj od 10 do 15 minut, a znieczulenie nie jest konieczne, ponieważ zastrzyki są mało bolesne. Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana za pomocą cienkiej igły w precyzyjnie wybrane miejsca. Optymalne rezultaty stają się widoczne po kilku dniach. Bardzo ważne jest, aby wybrać doświadczonego specjalistę, który przeprowadzi zabieg. Profesjonalnie wykonany botoks pozwala na uzyskanie naturalnego efektu, bez przesadnego unieruchomienia mięśni twarzy. Preparat uznaje się za bezpieczny, jeśli jest wstrzykiwany przez wykwalifikowanego specjalistę, w odpowiedniej dawce i miejscu.
Masz więcej pytań na temat zabiegów medycyny estetycznej? Umów się na konsultację w jednej z klinik Miracki Clinic w Warszawie, Krakowie, Katowicach lub Łodzi.
Treść promocyjna
Zobacz także: